ZPĚT Bohemia Patent

Kdy potřebujete známkovou rešerši
ZPĚT na Hlavní stránku

  Důvodů, kdy je nejen vhodné, ale i nutné (kupř. z hlediska vlastní bezpečnosti ) provést známkovou rešerši je hned několik:
Vymýšlíte novou značku pro svůj výrobek či službu, nový reklamní slogan, logo ev.doménu a nevíte, zda toto označení (ať již shodné nebo zaměnitelné) již není registrováno pro někoho jiného ve stejné oblasti podnikání a zda zamýšleným označením nebudete porušovat platná práva třetích osob.

Například jste se rozhodli, že Váš nový výrobek - limonáda, budete prodávat pod slovním označením PIKOLA a aby etiketa limonády byla zajímavá, použijete zvláštní obrazový prvek kupř. postavu harlekýna. Uvedenou limonádu máte v úmyslu prodávat nejen na českém trhu, ale i na Slovensku a pokud bude úspěšná, tak i kupř. v Rusku, Polsku, Německu ap. Aby se nový výrobek na trhu prosadil, musí mít nejen zajímavý dobře zapamatovatelný název a vkusnou a zvláštní etiketu (pomineme-li kvalitativní a zejména chuťové vlastnosti výrobku), ale musí být podpořen i dobře mířenou reklamní kampaní - což všechno představuje značné finanční náklady. Všechny stupínky k uvedení limonády na trh zvládnete a zahájíte prodej. Ovšem jaký budě Váš úžas (nebo zděšení?), když po několika týdnech úspěšného prodeje podpořeného širokou reklamou, dostanete dopis, ve kterém je Vám sděleno že slovní označení PIKOLA je pro nealkoholické nápoje registrováno pro firmu XY a ta Vás žádá o okamžité zastavení distribuce, reklamy a pod.. V opačném případě, že Vás bude žalovat pro porušení známkového zákona, obchodního zákoníku ........

Takže, aby jste se podobným situacím předem vyhnuli a zejména si ušetřili zbytečné finanční náklady (neboť náklady na rešerši a na reklamu se liší o 2-3 nuly), je více než vhodné si již při vymýšlení nového názvu i obrazového prvku nechat udělat známkovou rešerši, zda svým zamýšleným označením nebudete nejen porušovat registrovanou ochrannou známku někoho jiného, ale aby Vaše označení nebylo ani zaměnitelně podobné, kupř.POKOLA, PIKELA, PIK-KOLA a pod. To samé platí i o obrazovém prvku. Uvedenou rešerši by jste měli provést s dostatečným předstihem i v zemích zamýšleného vývozu. V případě kladného výsledku, tj, že nebude nic ani shodné ani zaměnitelně podobné ve stejné oblasti výrobků a služeb, by jste měli přistoupit k druhé fázi, a to chránit si nejen výsledky své duševní činnosti, ale zejména chránit svůj výrobek a jeho název před jinými podnikatelskými subjekty (ať již s poctivými či nekalými úmysly). Neboť zajisté nechcete, aby kdokoli jiný těžil z Vašeho úsilí, využil Vaší reklamní kampaně a následné známosti označení PIKOLA. Nechcete aby nikdo jiný prodával limonádu pod názvem PIKOLA (a nebo ani pod zaměnitelným označením) . Stejně tak by mohla nastat situace, kdy někdo jiný bude rychlejší než Vy a přihlásí si označení PIKOLA na sebe.

 

Rozhodnete se podat přihlášku ochranné známky. Před podáním přihlášky ochranné známky je velice vhodné provést známkovou rešerši, jejímž účelem je zejména zjištění, zda neexistuje v rejstříku ochranných známek (resp. na uzemí ČR, či v jiné zemi) shodná ev. natolik zaměnitelná známka, která by bránila zápisu Vašeho označení. Protože neexistence shodné ochranné známky pro stejné výrobky a služba, ještě neznamená, že Vaše označení je schopno být ochrannou známkou, je schopno zápisu, je schopno uhájit rozlišovací způsobilost a jedinečnost vůči zaměnitelné registrované ochranné známce. Přihlášení ochranné známky je vždy vhodné svěřit do rukou patentových zástupců (specialistů v oblasti průmyslového práva), kteří Vám nejen před podání přihlášky ochranné známky sdělí, zda Vámi přihlašovaného označení je schopno zápisu, ale dovedou Vaši přihlášku až do registrace.

 

Vybíráte, vymýšlíte obchodní jméno pro svou nově zakládanou společnost, nebo prostě chcete změnit jméno stávající společnosti. Byť obchodní jméno je něco trochu jiného než ochranná známka a řídí se ustanoveními Obchodního zákoníku, přesto registrovaná ochranná známka pro určité výrobky a služby je na závadu zápisu ev. užívání obchodního jména v praxi pro shodné či zaměnitelné výrobky a služby, činnosti. I v tomto případě je vhodné provést známkovou rešerši a je-li obchodní jméno schopno být ochrannou známkou ve smyslu známkového zákona, pak i podat přihlášku ochranné známky.

 

Chcete dovážet výrobek kupř. punčocháče označené JUKO z Polska do České republiky. Před zahájením dovozu je vhodné provést (pro svou bezpečnost a nepostižitelnost) známkovou rešerši, zda na území ČR není náhodou platná shodná ev. zaměnitelně podobná ochranná známka JUKO, JU-KO, JIKO apod. pro textil, punčochové zboží. V případě, že risknete dovoz, aniž by jste si předem prověřili stav známkové ochrany (i obchodní jména jsou na závadu), nemusí se v lepším případě stát nic, v tom horším případě Vás čeká soudní spor, zastavení dovozu, zabavení zboží na hranicích i ev. v obchodě atd. To samé platí i v opačném případě, tj. chcete-li výrobek vyvážet do zahraničí.

 

Nekupujte bezhlavě ochranné známky, nebo neuzavírejte známkové licence, nemáte-li ověřeno, zda jsou ochranné známky platné a pro jaké výrobky či služby jsou vlastně registrovány apod.

 

V mnoha případech (uvažujme ty kladné případy) je dobré znát známkovou aktivitu určitého subjektu, nebo-li co má přihlášeno Váš obchodní partner, Vaše konkurence atd.



[ ZPĚT ] [ HLAVNÍ STRÁNKA ]